Hava sahaları kapanınca yolcu uçakları Güney Kıbrıs’a indi

Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) basınında yer alan haberlere göre, İngiltere’den İsrail’e giden Wizz Air uçağı, Akdeniz üzerindeyken başlayan saldırılar nedeniyle GKRY’nin kontrolündeki Larnaka Havalimanı’na indi.

Buradan yakıt alan yolcu uçağının pilotu, bir süre bekledikten sonra Londra’daki Luton Havalimanı’na geri döndü.

İngiltere’den Ürdün’ün başkenti Amman’a giden Ürdün Kraliyet Havayollarına ait yolcu uçağı da İran’ın saldırı başlatması ve Ürdün’ün hava sahasını kapatmasının ardından Larnaka Havalimanı’na yönlendirildi.

Uçaktaki yolcular, Kıbrıs’ta indirilerek daha sonra Ürdün’e gönderilmek üzere otellere yerleştirildi.

Lübnan’ın bayrak taşıyıcısı Orta Doğu Havayollarına ait iki yolcu uçağı, Akdeniz üzerindeyken ülke hava sahasının uçuşlara kapatıldığı bilgisi üzerine Güney Kıbrıs’a indi.

Öte yandan, Güney Kıbrıs’tan İsrailli hava yolu şirketleri aracılığıyla bu sabah yapılması planlanan 3 sefer ile Lübnan ve Ürdün’e düzenlenecek iki seferin iptal edilmesi nedeniyle çok sayıda yolcunun otellerde bekletildiği öğrenildi.

İRAN-İSRAİL GERİLİMİ

İsrail, İran’ın Şam’daki konsolosluk binasına 1 Nisan’da hava saldırısı düzenlemişti. Saldırıda İran Devrim Muhafızları Ordusundan 2’si general 7 kişi ölmüştü.

İran, İsrail’in konsolosluk saldırısının ülkesinin topraklarına saldırı anlamına geldiğini ve misillemede bulunacaklarını duyurmuştu. İsrail ise İran’ın saldırısına karşılık vereceğini bildirmişti.

İran, dün İsrail’e yüzlerce kamikaze insansız hava aracı, balistik ve seyir füzesiyle saldırı başlatmıştı.

İran, bazı askeri hedeflerin vurulduğunu, İsrail ise saldırıların çoğunun hava savunma sistemlerince önlendiğini ancak güneydeki bir askeri üsse füze isabet ettiğini açıklamıştı.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x